داستان دوست من

از هرمان هسه قبلاً "سیذارتا"، "گرگ بیابان"و "دمیان" رو خونده بودم. فکر نکنم لازم باشه راجع به فوق العاده بودن "سیذارتا" چیزی بگم که حتماً همتون خوندینش. این بار "داستان دوست من" یا اسم دیگش "کنولپ" رو با ترجمه سروش حبیبی خوندم.

200px-Hermann_Hesse_1927_Photo_Gret_Widmann.jpg

داستان دوست من، داستان مردیه به اسم کنولپ که از قید و بندهای زندگی عادی و کلیشه ای جدا مونده. به هر خونه ای میره، با خودش شادی و خنده  به اون خونه میبره. اما پشت نقاب این مرد شاد، یک آدم تنها و بی خانمان نهفتست. در 14 سالگی عاشق دختری به اسم فرانسیسکا میشه و  به عشق اون، مدرسه رو ول میکنه و در نتیجه نمیتونه کاری اختیار کنه؛ پس هیچ وقت ازدواج هم نمیکنه و خونه و زندگی تشکیل نمیده.

داستان میرسه به روزهای آخر زندگی این مرد و درد دلش با خدا. شروع میکنه به شکایت کردن به خدا که این زندگی رو براش به وجود آورده و جواب قشنگی که خدا بهش میده:
"من تو را جز این طور که هستی نمیخواستم. تو به نام من صحراگردی کردی و پیوسته اندکی میل به آزادی در دل اسیران برتافتی. آنها نه تو، که در تو مرا مسخره میکردند یا دوست میداشتند. تو فرزند و جزئی از منی و هر لذتی که بردی یا رنجی که تحمل کردی، من در آن شریک بوده ام."

کنولپ، این حرفها رو میشنوه و برای همیشه پلک هاش رو میبنده.....

هسه با ظرافت خاصی همه جزئیات رو به تصویر میکشه و سروش حبیبی هم با ترجمه خوب و بعضی جاها آزادش متن خوبی از این کتاب درآورده. حبیبی، اشعار آلمانی رو ترجمه آزاد کرده و اشعار موزون از توش درآورده.

 

کنولپ ها در اطراف ما زیادن......

/ 23 نظر / 60 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مريم

به باز کن منم: او هم ازاد نبوده. بلکه اسير عشق بوده.

نسیمک

به فرا: هر بار که صفحه رو باز میکنید، یک بار ctrl + F5 رو بزنید؛ ببینید درست میشه؟

فرا

به نسيمک: ممنون از راهنماييت، ولی به نظر نميرسه از اون باشه، چون ctrl + F5 فقط refresh ميكنه. دفعه اول كه مي خواستم برم وبلاگ الهام بدون www اولش زدم و رفت توي تاريخ آذر ماه، گفتم شايد از اون باشه ولي انگار از اونم نيستش. ولي جالب و ناراحت كننده اينه كه مثل اينكه فقط من اين مشكل رو دارم :-(

زامياد

چه جالب! نمی‌دونم چرا به نظرم عجيب مياد هرمان هسه همچين داستانی بنويسه! مرسی ...برم بخونمش. راستی ممنون از تعريفت.آره اون داستان مال خودمه

فرا

به نسيمک: مثل اينکه با ctrl + F5 درست ميشه، مرسی.

نسيم

نسيم جان از معرفی کتاب ممنون ولنتاين هم مبارک.

نغمه

نزديک تر از رک کردن؟ الامان ...

رضا

والا کتاب رو که نخونديم. اميدوارم تا اون موقع که می خواهيم بخونيمش اين پستت بايگانی نشده باشه بتونيم نظر بديم

nazanin

doost daram bekhoonam, mikhoonam.

امیر حسین

سلام .من تازه کتاب و خریدم . وقتی خوندم نظر میدم به نظرم کتاب جالبی باشه هسه کارش درسته