خاطرات سفر به همدان (قسمت چهارم)

شیر سنگی و بوعلی سینا

تو همدان یه مجسمه تاریخی هست به اسم "شیر سنگی" که قدمتش به دوران مادها میرسه. البته چیز زیادی از یه شیر باقی نمونده؛ بلکه کلیاتش شبیه شیره و به مرور زمان بی یال و دم و اشکم و گوش و چشم و دماغ و دهن شده. این شیر وسط یه پارک داخل شهر هست و حفاظتی هم ازش نمیشه. یعنی هر کی میاد سوارش میشه. یکی از هموطن های شوخ طبع و شیرین زبون همدانی برای من و خواهرم گفت که مردم این شهر معتقدن اگه دختری، اولین باری که از این شیر سنگی بازدید میکنه، روی سرش روغن و شیره بماله، بختش باز میشه. ما این حرف رو ساعت 10:30، 11 شب بود که شنیدیم و وقتی از این دوست عزیز پرسیدیم که "این وقت شب از کجا میشه شیره و روغن تهیه کرد؟!!!:)))))"، کلی خندید و گفت: "ماشاء ا... چقدر عجله دارین خانوم!!!! حداقل تا صبح صبر میکردین." J))))))

وقتی از مجسمه شیر سنگی بازدید کردیم، دیدیم که جدی جدی سرش چرب و چسب ناکهJ مثل اینکه جدی جدی مردم به این خرافات اعتقاد د ارن!!!!! متاسفانه شب بود که نزدیک این مجسمه رسیدیم و نشد که یه عکس واضح ازش بگیرمL توی اینترنت هم نتونستم عکس خوبی ازش پیداش کن. L

مقبره بوعلی سینا جای دیگه و معروف همدان هست.

4tsrywx.jpg

به جز معماری خود مقبره که جالبه، از نظر من نکته جالب دیگه ای نداشت و مجموعه ای از کتاب ها و گیاهان دارویی که ابن سینا خاصیت داروییشونو کشف کرده و برخی هدایا که به این مقبره اهدا شده بود توش بود.

4mmd3pg.jpg

راستی توی یه ایمیل که به دستم رسیده بود، توضیح داده شده بود که لباس بلند فارغ التحصیلی و اون کلاه و چیزی که از قسمت کنارش یه چیزی آویزونه، سمبل لباس ابن سینا یا به قول خارجیا Avecina است. خیلی برام جالب بود.

avesina.jpg

بیرون مقبره هم قبر عارف قزوینی- شاعر معروف معاصر – هست که روی سنگ قبرش نوشته شده:
عمرم گهی بهجر و گهی در سفر گذشت

تاریخ زندگی همه در درسر گذشت

4xkvcbo.jpg

البته وقتی داشتم این عکس رو میگرفتم، باسن مبارک این خانوم که میبینین روی قبر بود و هر چی صبر کردم که بلند بشه تا بتونم عکس بهتری بگیرم، بلند نشد که نشدJ)

/ 11 نظر / 81 بازدید
نمایش نظرات قبلی
فروشگاه تک زنگ

دوست خوب نادیده ام... سلام فروشگاه تک زنگ آغاز به کار کرد. این فروشگاه متعلق به خود شماست. همکاران ما در حال اضافه کردن محصولات جدید به فروشگاه هستند. اگر محصول خاصی مدنظر شماست به ما اطلاع دهید. فروش فوق العاده ما را از دست ندهید. در ضمن برای تبادل لینک رایگان(به مدت محدود) نیز کافی است تا کدهای موجود در صفحه لینکدونی فروشگاه را در قالب وبلاگ خود copy و paste کرده، سپس از قسمت تماس با ما به ما اطلاع دهید تا همکاران ما لینک شما را بیفزایند. *تا این لحظه بیش از شصت و دو وبلاگ به ما پیوسته اند.* (راستی! همزمان با نیمه شعبان 7 شهریور یک سورپرایز فوق العاده برای وبلاگ هایی که تبادل لینک کنند، داریم...) آدرس فروشگاه: www. Takzang .ir خودتان آدرس را تایپ کنید یا اینکه فاصله های موجود در آدرس را بردارید

نغمه

سفر بعدی شيراز يا اصفهان

Neema

سلام ۱.خاطرات رو دارم می خونم ببینم آخرش چی میشه! ۲.یادته منو فرستادی سفر؟ خودم برگشتم!

رابعه

فکر کنم من رو خيلی زود سوار شيرسنگی کردند وگرنه تا حالا باید اثر می‌کرد مگه نه؟

نسيمک

به نيما:۱- آخر سفر دنبال چی هستی؟!!! بذار از الآن بگم آخرش چی ميشه: آخرش برگشتيم تهران. ۲- من شما رو فرستادم سفر؟!!!! يادم نمياد...!‌ کدوم سفر؟!

neema

به این زودی یادت رفت.منو فرستادی آمریکا خواهرم اتریش بعد گفتم اشتباه کردی بر عکسشه!حالا اتریش یکم اینور یا اونور که فرق نمی کنه!

نسيمک

به نیما: آهان حالا یادم اومد پس اونورا رفته بودی! بابا ای ول! حداقل موقع برگشتن ميگفتی بيايم استقبال

همتا

اجازه هست به وبلاگ تو لينک بدم؟ مرسی

نسیم

عجیب بین کلمه قزوینی و کادر عکس هماهنگی بود

رضا

تا سر پسر شيره ماليده نشه که بخت دختر وا نميشه خرافات نيست که بابا حقيقته اول می خواستم بگم خوب به خانومه می گفتی یه دقیقه پاشه می خوای عکس بگيری ولی بعدش ديدم خوب شد نگفتی تا پستت با نمک تموم بشه