خاطرات سفر به بلاروس (قسمت هفتم)

موزه مردم شناسی

 در شهرک دودوتکی، یه موزه مردم شناسی بود که توش انواع کفش و لباسهای سنتی بلاروسی ها، ظروف، دستگاه های پارچه بافی، عروسک، آثار حصیری، گلیم و غیره رو به نمایش گذاشته بودن.

2003208721219365901_fs.jpg 

بیشتر لباس ها از رنگ سفید و قرمز دوخته شده بودن و ژانا گفت که بلاروسی ها از رنگ سفید به یاد اجداد سفید پوستشون و رنگ قرمز به امید شادی و خنده وسلامتی استفاده می کنن.

در بلاروس قدیم دختر خانوما از 13 سالگی برای آیندشون لباس می دوختن. لباس خانوما بیشتر دامن های پرچین با بلوز های تقریبا بلند جلو بسته هست. بلاروسی ها معتقدن که پیشبند، از دختراشون دفاع میکنه؛ برای همین از بین لباس ها، پیشبند براشون تقدس خاصی داره.

یه چیزی شبیه اون چیزی که ایرانی ها برای دوری از چشم نظر با دونه های اسپند درست میکنن و از سقف آویزون میکنن در این موزه بود که از حصیر های نازک و ظریف درست شده بود. ژانا گفت که اسم این "عنکبوت" هست. آخه شبیه تار عنکبوت و پنجره پنجره و مشبک بود. بلاروسی ها این رو تو خونشون آویزون میکردن و معتقد بودن که عنکبوت همه بدی ها رو از خونه جمع میکنه. در پایان هر سال، اون رو میسوزوندن تا بدی ها هم همراه اون خاکستر بشه و از بین بره.

بعد از دیدن این موزه به همون آسیابی که به عشق دیدنش تا این شهر اومده بودیم، رفتیم. آسیاب عظیم و فوق العاده قشنگی بود.

2003211964649084813_fs.jpg

این آسیاب در سلامت کامل به سر میبرد؛ ولی از اونجا که این روزا همه چی مکانیزه شده، ازش استفاده نمیشد. معماری پیچیده ای داشت و ظاهرا سازنده اون، تو جریانات جنگ جهانی از اونجا فرار کرده و هیچ کس نمیدونه که این آسیاب رو چجوری ساخته. موقع ورود به داخل آسیاب ژانا گفت که اگر دفعه اولتونه که وارد یه آسیاب میشین، اول پای چپتون رو بذارین تا اگر آرزویی دارین، برآورده بشه. به نظرم بلاروسی ها بدتر از ما خیلی خرافاتین؛ اما به هر حال من به خاطر احترام به عقایدشون این کارو کردمJ ارتفاع آسیاب 15 متر بود و با کمک پله های پیچ در پیچ و بلندی که داشت تا بالای بالای آسیاب رفتیم. ژانا یه صندوق که شبیه تنه درخت بود رو نشونمون داد و گفت که سابقا برای کسانی که از اینجا دیدن میکردن، یه سورپرایز داخل این جعبه میذاشتن. سورپرایزشون هم معمولا یه شیشه ودکا بوده تا این بالا با اون شیشه ودکا جشن بگیرن. اما از اونجا که پایین اومدن از اون پله های بلند و پیچ در پیچ در حالت مستی کار خطرناکی بوده، این برنامه رو حذف کردن.

 منظره جلوی آسیاب هم در نوع خودش بی نظیر بود.

2003226411016775731_fs.jpg 

/ 2 نظر / 28 بازدید

اين يکی هم که فعاله!

نغمه

مرسي. ولی واقعا کار نمی کرد راست ميکما