خاطرات سفر به کرمان (قسمت هفتم)

پراکنده، از آثار تاریخی

بعضی جاهایی که تو کرمان ازش بازدید کردیم رو فقط میتونم با تصویر بهتون معرفی کنم و توضیح خاصی در موردشون ندارم.

 

تخت دریا قلی بیگ، در حقیقت مقبره یه آقایی به اسم دریا قلی بیگ هست که بالای کوه واقع شده.

52kscar.jpg

اگر از کوه بالا برید تا به مقبره برسید، چشم انداز فوق العاده زیبایی به سمت شرق شهر کرمان خواهید داشت:

4zn8mdc.jpg

یکی از بناهای جالب دیگه کرمان گنبد جبلیه است که یک گنبد هشت ضلعی هست که سابقاً 8 تا در داشته اما درحال حاضر برای حفاظت بیشتر از این بنا، 6 در رو بستن و فقط 2 در رو باز گذاشتن.

4zxb0g6.jpg

میگن ملات این بنا رو به جای آب، با شیر شتر درست کردن. داخل این بنا در حال حاضر تبدیل به موزه سنگ شده که متاسفانه چون ما خارج از ساعت اداری به اونجا رفتیم، نتونستیم از این موزه دیدن کنیمL

54bx6d1.jpg

یخچال ها و یخدان ها تو شهرهای کویری از اهمیت خاصی برخوردار بودن. ساختمون هایی بودن ساخته شده از آجر با سقفی به ارتفاع 20 تا30 متر از زمین. این ساختمون ها، کنارشون دیوارهای بلندی ساخته میشده تا آفتاب روشون نیفته. تو فصل سرما کف اینها رو آب مینداختن به ارتفاع 10، 15 سانتیمتر، وقتی این آب یخ میزد، روشو با کاه میپوشوندن و دوباره آب مینداختن تا لایه بعدی یخ تشکیل بشه. تابستون که میشده، میرفتن لایه لایه، این یخها رو میکندن و استفاده میکردن. لایه بالایی به راحتی از لایه پایینی جدا میشده چون وسطش کاه ریخته بودن و به همین خاطر لایه های یخ به هم نمیچسبیدن. فقط میتونین تصورش رو بکنین که اون یخ توش چه کثافتکاری که نبوده. وسطش کاه و احتمالاً جک و جونور مرده هم پیدا میشدهJ) تنها، طبقه مرفه یا به تعبیری خوانین امکان استفاده از این یخ ها که با اینمشقت ساخته میشده رو داشتن و طبقه رعیت بیچاره، باید آب رو در حد خنکی آب انبار استفاده میکردن.

IMG_0482.jpg

من نمونه این یخدون ها رو قبلاً تو یزد دیده بودم. تو کرمان هم چند تا از این یخدونا بود که بزرگترینش رو تبدیل به پایگاه گردشگری کرده بودن. اونجا آقای جهانشاهی، مدیر روابط عمومی اون مرکز با مهمان نوازیشون، حسابی شرمنده کردن و کلی اطلاعات خوب در مورد جاهای دیدنی استان در اختیار ما گذاشتن و برنامه فردای اون روز ما رو ترتیب دادن. اتفاق جالبی که افتاد این بود که برای انجام هماهنگی با یک راننده و لیدر تور جهت بردن ما به کلوت، با یکی از دوستاشون تماس گرفتن و وقتی به فرد پشت تلفن گفتن که "این خانوما تو یخدون هستن،...." احساس چند تا گوله یخ بهمون دست داد که افتادیم تو یخدونJ)))

/ 5 نظر / 146 بازدید
پيام

فقط خواستم ببينم آپ کردی يا نه ؟ديدم اولين نفرم که می بينم حالا فعلا فقط می گم اول تا بخوانم ونظر بدم

باز کن، منم

آفرين به تو که ضمن فقط دو سه روز سفر به کرمان، اين همه جا رو ديدی و راجع بهشون تحقيق کردی. به اميد سفرهای بعدی.

جهان

سلام. به نظر مي رسه خاطرات کرمان تمومی نداره . تصميم گرفتم هر کس از طريق وبلاگت هوس کرمان به سرش بزنه يه هديه خوب بهش بدم.

اژدهای غمگین

سلام دوست عزیز. وبلاگ جالبی داری آف که شدم بیشتر میخونمش. موفق باشی