صید زمستانی

زمستان فصل صید است. ماهی سفیدی که من و شما شب یلدا کیلویی پنج، شش هزار تومان خریداری می کنیم، زحمت طاقت فرسای چندین صیاد در ساعات طولانی از روز است. در تعطیلات هفته گذشته، فرصتی دست داد تا سفری به فریدونکنار داشته باشیم. برای من این اولین بار بود که فرایند صید را تماشا می کردم. تصمیم گرفتم گزارش مصوری از چیزی که دیده ام را برایتان در اینجا درج کنم.

برای صید ماهی صبح زود توری به طول شاید 2، 3 کیلومتر در آب پهن میشود.

 

 

اگر به عکس دقت کنید، مشاهده خواهید کرد که انتهای تور که به توپ های زرد رنگ وصل است، دیده نمی شود. این به آن معناست که تور تا جایی ادامه دارد که شما دیگر آن را نمی بینید.

این تور که ذاتاً بسیار سنگین است، با اضافه شدن وزن آب به آن، چنان سنگین می شود که با سرعت بسیار کم و با مشقت زیاد باید آن را از داخل آب بیرون کشید. فرایند بیرون کشیدن تور از آب، با وجود چندین صیاد که در سرمای هوا، در آب می ایستند و با کمک چند قایق و تراکتور که تور را جمع میکنند، 2، 3 ساعتی طول میکشد و انتهای این تور کم کم به ساحل نزدیک می شود.

 

 

 

 

داخل کل طول این تور ماهی گیری، ماهی جمع نمی شود؛ به جز قسمت آخر تور که اگر ماهی صید شده باشد، در آن قسمت مجتمع خواهد شد. اگر تصور می کنید که در انتهای تور 300، 400 ماهی صید شده باشد، در اشتباه هستید. علاوه بر آشغال هایی که تور با خودش از دریا جمع کرده است، به صورت کاملاً رندم میشود ماهی هایی در تور دید.

 

 

 

ماهی های مرده هم قابل استفاده نیستند و باید دور ریخته شوند.

 

 

و در نهایت بعد از تلاش 5، 6 ساعته بیشتر از 30 صیاد، تعداد ماهی به دست آمده همین است که می بینید:

 

 

یک سبد نیمه پر. این موضوع وقتی بیشتر ناراحت کننده است که می فهمی ماهی از دست صیاد به قیمتی که در بالا ذکر شد، نمی خرد و وقتی دست دلال ها دست به دست می چرخد به قیمت مذکور میرسد. صیادها حقوق بازنشستگی و بیمه هم ندارند.

 

 

 و مانده از صید آن روز، چهره خسته و سرمازده صیاد بعد از صیدی ناموفق است.

/ 7 نظر / 110 بازدید
امیرارسلان

البته همیشه اینطوری هم نیست...

رابعه

الهی این بیچاره‌ها کلی زحمت می‌کشند و هیچی عایدشون نمی‌ِشه[ناراحت] انوقت توی این کلان شهر بنده رفتم روسری بخرم و قیمت روسری که مارکدار بود و بنده متوجه این حسن سلیقه نبودم[نیشخند] با قیمت 128 هزار تومان متوجه شدم واقعا دست دولتمردان جوانمردمون درد نکنه[تعجب][عصبانی]

حجت

جالب بود . من دیگه دلم نمیاد ماهیی که اینجوری با این مشقت صید میشه رو بخورم . [ناراحت] . فکر کنم بطور میانگین نفری یه دونه ماهی هم صید نکردن . [ناراحت]

پروین

[گریه][گریه][گریه][گریه][گریه][گریه][گریه]

حضور

خسته نباشید. راستی به ما هم یاد بدید که چطوری با این حجم کار و گرفتاریهای روزمره مثل شما بریم و کشورمون رو ببینیم .!!!

نسیم

چه گزارش کامل و دقیق و تلخی[ناراحت] ولی کلی حسودیم میشه که اینقدر قشنگ همه ایران رو داری میگردی[عینک]