Blind Chance

blind_chance_dvd.jpg

Blind Chance از جمله فیلم های دوره های اول فعالیت کریستوف کیشلوفسکی، کارگردان معروف لهستانیه. این فیلم محصول 1981 و به زبان اصلی (لهستانی) هست.

ظاهراً کیشلوفسکی از همون موقع علاقه خاصی به اپیزودیک فیلم ساختن داشته که بعداً اون شاهکار سه گانه اش، آبی و سفید و قرمز رو تولید کرده.

این فیلم هم یه ساختار اپیزودیک داره، با این تفاوت که اپیزودهاش خیلی نامحسوس از هم جدا میشن و بیننده حس نمیکنه که الآن اپیزود عوض شد. ساختار فیلم پیوسته است. البته بازی ها خیلی قوی نیست و فیلم داد میزنه که آماتوریه. اما موضوع فیلم بسیار جالبه. بحث اینه که چطور یه اتفاق ساده مثل جا موندن از قطار، زندگی یه آدم رو میتونه از این رو به اون رو کنه.

ویتک، شخصیت اصلی داستان، دانشجوی رشته پزشکیه که سه بار در طول فیلم دنبال قطاری که به ورشو میره، میدوه. دفعه اول (اپیزود اول) به قطار میرسه؛ اونجا با یه کمونیست آشنا میشه و به یکی از اعضای فعال حزب تبدیل میشه. دفعه دوم، در حال دویدن دنبال قطار، به پلیس ایستگاه میخوره و با هم درگیر میشن. این درگیری به دستگیری اون و آشناییش با یکی از نیروهای اپوزیسیون و جنگ طلب شدن خودش منجر میشه. دفعه سوم، از قطار جا میمونه و همینطور که مستاصل توی ایستگاه قطار راه میرفته، دختری (الگا) رو میبینه که بعداً باهاش ازدواج میکنه. رشته پزشکی رو ادامه میده، پزشک موفقی میشه و خودشو از کلیه فعالیت های سیاسی کنار میکشه. صاحب یه بچه میشه و آروم و خوشبخت زندگی میکنه. اما یه روز به خواهش استادش، راهی یه سفر کاری به فرانسه میشه. وقتی داره با همسرش خداحافظی میکنه، همسرش بهش میگه که دارن صاحب بچه دومشون میشن. ویتک، خوشحال میشه؛ همسرشو میبوسه و ازش خداحافظی میکنه. هواپیما بلند میشه، چند ثانیه بعد از بلند شدن، تو هوا منفجر میشه!

ایرانیا یه ضرب المثل دارن که میگه: "پیشونی، آی پیشونی! منو کجا میشونی؟!"

/ 57 نظر / 17 بازدید
نمایش نظرات قبلی
نسيمک

به مرتضی و فرزاد: پس من چی؟!!! يالا بگين. دارم از فضولی ميميرم....

نغمه

شلوغ نکنين ... خودم ميدونم

نسيمک

به مرتضی: مرتضی بگو ديگه! خواهش ميکنم!....

نغمه

به نسيمک : آخه از تو تعجب ميکنم که چطور تا حالا متوجه نشدی ؟ مسئله فيزيک اتمی که نيست ... معلومه که کار يه پسر کجا ميتونه کير باشه ديکه ...

نغمه

اه ه اشتباه نشه ها .... کار پسرا برای نمره کرفتن از استادا کيره...

متعجب

به نغمه : ببخشيد منظورتون از لغت (کيره؟؟؟؟؟!!!!) چيه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

نسیمک

به متعجب: من جای نغمه توضیح میدم و عذرخواهی میکنم. نغمه از خارج از ایران آپ میکنه و ظاهراً حرف <گ> روی کیبوردش مشکل داره و باید به جاش <ک> بزنه. شرمنده

نغمه

با عرض شرمندکی. کيبردم ناقصه.