خاطرات سفر به کرمان (قسمت هشتم)

کوه، کویر، کلوت

کوه های شهر کرمان و البته کلاً طبیعت استان کرمان فوق العاده ظاهر جالب و قشنگی دارن. مثل این:

 

4rcuz6f.jpg

 

یا این:

 

67ssvie.jpg

 

این هم منظره ای که تو جاده جنوب شهر کرمان، مسیر راین به کرمان باهاش برخورد کردیم. ترکیب فوق العاده کوه و تپه و دشت:

 

4m7kdfn.jpg

 

کرمان از جمله معدود اقلیم هایی هست که آب و هوایی ضد و نقیض رو با فاصله کم در خودش داره. یه همچین اقلیمی رو قبلاً تو استان سمنان دیده بودم. شهر سمنان تو کویر و یه جای خشک و گرم قرار داره. 10، 15 کیلومتر اون طرفتر از سمنان، شهمیرزاد واقع شده که یه منطقه ییلاقی و حتی سردسیره و پیست اسکی داره و از این حرفا.

کرمان هم همینطور. وقتی تو جاده شهداد که جنوب شرق شهر میشه (و پرتغالای فوق العاده خوشمزه ای داره) حرکت میکنید، بعد از یه جاده خشک و بی آب و علف، یکهو به یه منطقه ییلاقی و خنک و زیبا به اسم سیرچ میرسید که یه چشمه آب گرم هم توش داره.

 

4l8ypzr.jpg

 

دلم میخواد فقط 20، 30 کیلومتر اون طرف تر از این منطقه ییلاقی رو ببینید که تو قلب کویر لوت، یه جایی به اسم کلوت هست که برخی نقاطش، تو تابستان به گرم ترین نقطه کره زمین (نه فقط ایران، بلکه کره زمین) تبدیل میشه و دماش تا 100 درجه سانتیگراد میرسه و بنابراین هیچ موجود زنده ای اونجا زندگی نمیکنه.

حالا این کلوت ها که صحبتش رو کردم، ساختارشون همونطور که دنیای متفاوت تو کامنت هاش توضیح داده، تندیس هایی از جنس لای و رس هستند که بر اثر فرسایش باد و آب طی میلیونها سال به وجود اومدن. یه چیزی شبیه این کلوت ها (البته فقط از نظر ظاهر و نه ساختار) تو Grand Canyon آمریکا وجود داره ولی با ساختار رسی، تنها چنین چیزی تو ایران و در کرمان وجود داره.

 

4lhyurr.jpg

 

این کلوت ها بسیار زیبا و دیدنی هستن ولی متاسفانه توریست ها کمتر اینجا رو میشناسن و تازه اگر هم بشناسن، منطقه اش خیلی توریست پرور نیست. چون تو اطراف اونا هیچ جایی برای اینکه مثلاً شما یه شیشه آب تهیه کنید نیست و چون دماش خیلی بالاست، این قضیه خطرناکه. همینطور هیچ سرپناهی نیست که آدم موقتاً اسکان کنه. به اضافه  اینکه جاده ای که از وسط کلوت ها رد میشه، جاده خطرناکیه و کلاً تو این استان، به دلیل مجاورتش با استان سیستان و بلوچستان، همیشه خطر راهزن ها و قاچاقچی ها وجود داره. اما این کلوت ها واقعاً تندیس های عظیم، عجیب و دیدنی هستن و به نظر من تقبل همه این ریسک ها، به دیدنشون می ارزه. فکرش رو بکنین؛ یه کویر خالی خالی و جز شن هیچی توش نیست و این کلوت ها مثل آسمون خراش از وسطش سر در آوردن.

 اینم خودم وسط کویر لوت:

6395xzt.jpg

سرعت باد تو این منطقه بالای 100 کیلوتر در ساعت هست و اگه حواستون به پوشش هایی مثل روسری، که چفت و بست آنچنانی ندارن، نباشه، راحت باد میبردش.

63vr476.jpg

آدم تو این فضا فقط میتونه بگه تبارک ا.... وقتی میبینه که بشر در مقابل عظمت خدا چقدر کوچیکه...

/ 3 نظر / 95 بازدید
رضا

عکس خودت وسط کوير واقعا قشنگه. می گم تو اينهمه از کرمان و قشنگياش گفتي، اگه يکی اينها رو بخونه همش هوس ميکنه بره ببينه ولی خوب اگه مثل خودت اهل فن نباشه، با خودش ميگه اينجا بود نسيم اينهمه ازش تعريف می کرد

رابعه

شما مطمئن هستيد فقط ۴ روز مسافرت بوديد

سوشاد

چقدر قشنگه. هم متنها و هم عکسها..در ضمن ممنون :) چشم شما هم روشن !